Sivas Hürdoğan Gazetesi
Sivas Gündemi Spor İlçe Haberleri Ekonomi Siyaset Sağlık Eğitim Kültür-Sanat Bilim Yaşam Teknoloji Bunları Duydunuz mu? Bakış Açısı Resmi İlanlar

Kalp yetmezliğinde ayakta tedavi

Bookmark and Share
  Kalp yetmezliğinde ayakta tedavi
 
 
 

Tıbbın geldiği son noktada geliştirilen yeni bir yöntemle, kalp yetmezliğinde cerrahi bir müdahale olmadan ayaktan tedavi ile kalp kasının güçlendirilmesi mümkün...
Bacaklara sarılan manşonlarla kalp ritmi ile senkronize şekilde yüksek basınçlı hava verilen ''Enhanced External Counter Pulsation (EECP)'' yöntemi, kılcal damarları kuvvetlendirerek kalp kasının daha iyi beslenmesini sağlıyor.
By-bass ya da balon tedavisi yapılamayacak kalp hastalarına ve kalp nakline uygun olmayan hastalara umut ışığı olan yöntem, diyabet, solunum ya da böbrek yetersizliği gibi eşlik eden sağlık sorunları bulunan hastalarda başarı ile uygulanıyor.
Günde birer saatten toplam 35 seans uygulanan yöntem, tamamen ayaktan tedavi esasına dayanıyor. Seansı tamamlandıktan hemen sonra günlük yaşamına dönebilen hastanın, seansları tamamlandığında yaşam kalitesi artıyor, anjin ataklarının görülme sıklığı azalıyor, daha az ilaç gereksinimi duyuyor, sosyal ve iş yaşamına dönebiliyor.
Medicana Intarnational Ankara Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı hekimlerinden Doç. Dr. Erdem Diker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, EECP yönteminin, bacaklara tansiyon aletinin manşonları gibi hızla hava dolan ve boşalan hava torbalarının sarılarak, kalp ritmi ile senkronize şekilde  bu torbaların yüksek basınçlı hava ile dolup boşalması esasına dayandığını söyledi.
Yöntemin, koroner arter hastalıklarında ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir tedavi olduğunu anlatan Diker, ''Yöntem, by–pass veya balon tedavisi görmüş ancak tekrar damar tıkanması gelişmiş hastalarda, bütün ilaçlarını aldığı halde veya girişimsel tedaviler yapıldığı halde göğüs ağrısı veya nefes darlığı devam eden hastalarda başarı ile uygulanıyor'' dedi.
Yöntemin göğüs ağrısı şikayeti olan ancak ilaçlara ya da başka bir tedaviye cevap vermeyen, yapılacak başka bir tedavi seçeneği bulunmayan kalp hastalarda da etkili olduğunu belirten Diker, EECP'nin kalp yetmezliği hastalarına uygulandığında olumlu etki yaptığını söyledi.
Diker, kalp yetmezliğinin, tamamen düzeltilmesinin mümkün olmadığını, tedavi protokolünde ancak şikayetleri azaltacak, bir miktarda da hayatı uzatacak ilaçların bulunduğunu ifade ederek, bu durumda ilaç dışı tedavi metotlarının devreye girdiğini dile getirdi. Bu tip hastaların kalbine pil yerleştirildiğini, bundan da fayda sağlanamadığında ya da hastanın pil tedavisine uygun olmaması halinde kalp naklinin söz konusu olduğunu ifade eden Diker, ''Eğer, hasta bu müdahaleye de uygun değilse EECP deneniyor'' diye konuştu.
Diker, EECP yönteminin, her kalp yetmezliği tanısı konulan hasta için uygun bir tedavi seçeneği olmadığını vurgulayarak, tedaviden ancak seçilmiş hastaların yararlanabildiğini söyledi.

NASIL UYGULANIYOR?
Yöntem, tamamen ayaktan tedavi esasına dayanıyor. Bir hasta için toplam 35 seans uygulanıyor. Her seans yaklaşık bir saat sürüyor.
Uygulama öncesinde, mutlaka hastadan ''tedavi için bir sakınca yoktur'' raporunu belgelemesi gerekiyor. Raporda, kişinin yüksek tansiyonunun bulunmaması, ayak damarlarında damar tıkanıklığı olmaması, son dönem (terminal) kalp yetmezliğinin olmaması şart koşuluyor. Hasta, bu aşamadan sonra bir programa alınıyor ve röntgen masasına benzeyen ancak çok daha konforlu bir masaya yatırılıyor. Hastanın bacaklarına ve kalçasına içine hızla yüksek havanın girip çıktığı özel plastik torbalarla (manşonlar) sarılıyor. Hastanın kol ve bacaklarına sarılan manşonlar, kalp atımı ile senkronize olacak 200 milimetre civa basıncına kadar şişiyor ve iniyor. Kalbin kasılma anında, kan vücutta rahatça ilerlesin diye torbalar boşalıyor, kalbin gevşeme anında ise şişiyor. Böylece, manşonların şişmesi ile kan kalbe hızla gönderiliyor.

GERİ ÖDEME LİSTESİNDE YOK
Her yaş grubuna uygulanabilen yöntem, ilk seansta hastalarda biraz huzursuzluğa yol açabiliyor. Hasta alıştıktan sonra çoğunlukla hastalar seans süresince uyuyor. Uygulama, birbirine takip eden 35 gün devam ediyor. Tedavi sonrasında hasta, günlük yaşantısına devam edebiliyor. Seanslar tamamlandığında, tedaviden objektif fayda elde ediliyor.
Tedavi ilk uygulanmaya başlandığında bilimsel olarak fayda sağladığı ispatlanmadığından Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödeme listesinde yer almazken, artık bilimsel olarak ispatlanan yöntemin ilerleyen günlerde geri ödeme kapsamına alınması bekleniyor.
Yöntem ilk kez Ankarada'da bir hastane çatısı altında, Medicana Ankara International Hastanesinde uygulanmaya başlanacak.


2011-02-08/11:54:24
2374 Defa Okundu


Diğer Haberler
Bu sorun ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor!
Alzheimer sinsi ve erken tanı gerektiren bir hastalıktır
Kolon kanserinden kurtulmada egzersiz önemli
Büyüme hastalığı Akromegali’yi küçümsemeyin
Elka tipi obezite daha tehlikeli
Cildinizi bozan 18 düşman
Şeker, alkol ve tütün kadar zararlı
Tok karınla soğukta yürümeyin uyarısı!
Sizin baş ağrınızın sebebi hangisi?
İlaç krizi kapıda
Gebelikte sigara öldürüyor!
Çağın hastalığı: panik atak!
Sigara ile mücadelede yeni eylem planı
Dikkat eksikliği kariyerinizi etkilemesin
Ağız kokusuna onlarla son verin
Anasayfa | Sivas 7/24 | Spor |İlçe Haberleri | Ekonomi | Siyaset | Sağlık | Eğitim | Kültür-Sanat | Bilim | Yaşam | Teknoloji | Bunları Duydunuz mu? | Bakış Açısı | E-Gazete | RSS | Arşiv | Künye | Üye Ol | İletişim

Copyright © 2004-2010 Tüm hakları saklıdır.
DOĞAN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş

::TaSaRıM ve KoDLaMa TuRaN AL::